Schedule
Monday, 8th of July, 2013
08:00-09:00 Registration desk open at Sala Polivalent (Aula Master)
08:45-09:00 Opening of ACSD 2013
09:00-10:00 Invited talk (Chair: A. Yakovlev)
Killer-mobiles: the way towards energy efficient High Performance Computers? Mateo Valero, BSC - Microsoft Research Centre
10:00-10:30 Coffee break
10:30-12:00 Session 1: Synthesis and Refinement (Chair: Jörg Desel)
- Maximal Synthesis for Hennessy-Milner Logic (Allan van Hulst, Michel Reniers and Wan Fokkink)
- Incremental Bisimulation Abstraction Refinement (Lei Song, Lijun Zhang, Holger Hermanns and Jens Chr. Godskesen)
- A new multi-threaded code synthesis methodology and tool for correct-by-construction synthesis from polychronous specifications specifications (Mahesh Nanjundappa, Matthew Kracht, Julien Ouy and Sandeep Shukla)
12:00-13:30 Lunch
Lunch is served to all participants of ACSD2013
13:30-15:00 Session 2: Model Checking and Timing Analysis (Chair: Benoît Caillaud)
- Towards Optimal Supervisory Control of Discrete-Time Stochastic Discrete-Event Processes with Data (Jasen Markovski)
- Timing Analysis of Binary Programs with UPPAAL (Franck Cassez and Jean-Luc Béchennec)
- LTL Model Checking of Parallel Programs with Under-Approximated TSO Memory Model (Jiri Barnat, Lubos Brim and Vojtech Havel)
15:00-15:20 Coffee break
15:20-16:50 Session 3: Verification (Chair: Stefan Schwoon)
- Parametrised Compositional Verification with Multiple Process and Data Types (Antti Siirtola and Keijo Heljanko)
- Modular Verification of Synchronous Programs (Manuel Gesell and Klaus Schneider)
- Incremental Generation of Linear Invariants for Component-Based Systems (Axel Legay, Saddek Bensalem, Benoít Boyer and Marius Bozga)
17:00-18:00 PhD Session (Chair: Mihai Lazarescu)
- Branching processes of communication structured PT-nets (Bowen Li)
- Modelling Ambient Systems with Petri nets (Alexandros Konios)
- eTeak: A Data-driven Synchronous Elastic Synthesiser (Mahdi Jelodari Mamaghani, Will Toms and Jim Garside)
- On the approach for automatic generation of small embedded PicoBlaze system (Vladimir Ivanov)
19:00-21:00 Barcelona's Modernism (Walking Guided Tour)
- Starting point: Hard Rock Cafè Plaça Catalunya (Metro L3, Catalunya Station)
- Final point: Jardinets de Gràcia (Metro L3/L5, Diagonal Station)
Tuesday, 9th of July, 2013
09:00-10:00 Invited talk (Chair: M. Koutny)
SyNAPSE: Scalable Energy-Efficient Neurosynaptic Computing
Jun Sawada, IBM Austin Research Laboratory
10:00-10:30 Coffee break
10:30-12:00 Session 4: Petri Nets (Chair: Robert Lorenz)
- Polynomial Sufficient Conditions of Well-Behavedness for Weighted Join-Free and Choice-Free Systems (Thomas Hujsa, Jean-Marc Delosme and Alix Munier)
- Checking Partial-Order Properties of Vector Addition Systems with States (Florent Avellaneda and Remi Morin)
- On cyclic behaviour of unbounded Petri nets (Jörg Desel)
12:00-13:30 Lunch
Lunch is served to all participants of ACSD 2013
13:30-15:00 Session 5: Petri Nets and Applications (Chair: Andrey Mokhov)
- Reveal Your Faults : It's Only Fair ! (Stefan Haar, Cesar Rodriguez and Stefan Schwoon)
- Factored Planning: From Automata to Petri Nets (Loig Jezequel, Eric Fabre and Victor Khomenko)
- STG-Based Resynthesis for Balsa Circuits (Stanislavs Golubcovs, Walter Vogler and Norman Kluge)
15:00-15:30 Coffee break
15:30-18:00 ACSD Tool Session
15:30-18:10 ART Workshop (In parallel with ACSD tool session):
- 15:30h-15:40h: Opening
- 15:40h-17:10h: ART Regular Session
- 17:10h-17:20h: Break
- 17:20h-17:50h: ART Work-In-Progress
- 17:50h-18:10h: Discussion and Closing
20:00-23:00 Banquet dinner at "La Pomarada"
Wednesday, 10th of July, 2013
09:00-10:00 Invited talk (Chair: J. Cortadella)
Towards a Distributed Search Engine
Ricardo Baeza-Yates, Yahoo! Research
10:00-10:30 Coffee break
10:30-12:00 Session 6: Programming (Chair: Lukasz Mikulski)
- Queue-Dispatch Asynchronous Systems (Alexander Heußner, Gilles Geeraerts and Jean-Francois Raskin)
- Programming and Timing Analysis of Parallel Programs on Multicores (Eugene Yip, Partha Roop, Morteza Biglari-Abhari and Alain Girault)
- Prototyping a Concurrency Model (Benjamin Morandi, Mischael Schill, Sebastian Nanz and Bertrand Meyer)
12:00-13:00 Lunch
Lunch is served to all participants of ACSD 2013
13:00-14:30 Session 7: Modeling (Chair: Franck Cassez)
- A Parametric Tool for Applied Process Calculi (Johannes Borgström, Ramünas Gutkovas, Ioana Rodhe and Björn Victor)
- Tag Machines for Modeling Heterogeneous Systems (Thi Thieu Hoa Le, Roberto Passerone, Uli Fahrenberg and Axel Legay)
- Lexicographical Generations of Combined Traces (Łukasz Mikulski, Marcin Piątkowski and Sebastian Smyczyński)
14:45-16:00 Visit to Marenostrum
16:00-16:15 Coffee Break
16:15-17:45 Session 8: Timed Automata and Embedded Systems (Chair: Antii Siirtola)
- Bounded Model Checking of an MITL Fragment for Timed Automata (Roland Kindermann, Tommi Junttila and Ilkka Niemelä)
- Precision Timed Embedded Systems Using TickPAD Memory (Matthew Kuo, Partha Roop, Sidharta Andalam and Nitish Patel)
- Implementing timed automata specifications: the "sandwich" approach (Raymond Devillers, Jean-Yves Didier and Hanna Klaudel)
17:45-18:00 Closing